• 07154440981
  • Baghbanco@yahoo.com
  • ایران، استان فارس، جهرم، بلوارسپاه، نبش کوچه یازده
  • 09010826695
  • 09024060666
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کشاورزی پایدار با بهره گیری از دانش روز

سلامت پوست با مصرف میوه و سبزی

  • ۱۵۳۴

پوست وسیع ترین عضو بدن است؛ بنابراین تردیدی نیست که رژیم غذایی بتواند پوستتان را تحت تأثیر خود قرار دهد. افزودن میوه های مغذی به برنامه غذایی روزانه، راهکار مناسبی برای کاهش علائم پیری در سطح پوست، روشن شدن و همچنین افزایش استحکام بافت پوست است.

ویتامین های ضروری که در میوه ها وجود دارد، در دیگر قسمت های بدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شاتوت، توت فرنگی، تمشک و آلو قرمز حاوی آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان ها و به ویژه نوعی از آن ها که فلاونوئید نام دارد، رادیکال های آزادی را که به پوست آسیب می رسانند، خنثی می کند. گیلاس، انگور قرمز، پرتقال و همچنین لیمو نیز از جمله میوه های حاوی آنتی اکسیدان هستند.

انبه میوه ای است که نه تنها می توانید از طعم آن لذت ببرید، بلکه موادی که در این میوه وجود دارد، استحکام پوست را افزایش داده و مانع از شل شدن و افتادگی پوست می شود. این میوه که در نواحی گرمسیری پرورش داده می شود، علاوه بر این که سرشار از آنتی اکسیدان هاست، دارای مقادیر زیادی بتاکاروتن، ویتامین c، فلاوونوئید، پتاسیم، منیزیم و فیبر است. ویتامین c در تولید کلاژن نقش مهمی دارد. کلاژن پروتئینی است که در ساختمان پوست یافت می شود و موجب افزایش استحکام پوست شده و مانع از تغییرات ساختاری پوست می شود. فیبر موجود در میوه ها نیز به بدن کمک می کند از مواد سمی در امان بماند. مواد فیبری، سمومی را که در بدن وجود دارد، در داخل روده به حرکت در آورده و موجب دفع این مواد از بدن می شود و به این ترتیب، از رسیدن سموم به سطح پوست جلوگیری می کند. میوه هایی مانند گلابی، خرما، سیب و موز سرشار از فیبر هستند و شیرینی طبیعی آن ها نیز می تواند قند مورد نیاز بدن را تأمین کند. فرآورده های قندی یا قند مصنوعی موجب تورم می شود که می تواند به پوست آسیب برساند.

اگر پوستی خشک دارید، به شما توصیه می کنیم آووکادو بخورید. آووکادو نوعی میوه شبیه به انبه است. اگرچه این میوه حاوی مقادیر زیادی چربی است، اما چربی آن از نوع چربی های غیراشباع مونو است. از این نوع چربی با عنوان چربی خوب نام برده می شود. چربی های غیراشباع برای پوست ضروری است. به افزایش رطوبت سطح پوست کمک می کند و می تواند جایگزین مناسبی برای چربی از دست رفته از سطح پوست باشد. با شستن پوست، چربی ای که در سطح آن وجود دارد، کاهش می یابد و زمینه مناسبی برای چروک شدن پوست ایجاد می شود. اما خوردن این میوه به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی، کمبود چربی پوست را جبران می کند.

ادعا شده است که مصرف میوه و سبزیجات ظرف فقط چند هفته می تواند رنگ پوست را بهتر کند. محققان دانشگاه سنت اندروز تغذیه 35 نفر را زیر نظر گرفتند و دریافتند که پوست کسانی که سبزیجات بیشتری می خورند رنگ بیشتری دارد. سایر تحقیقات حاکی است که این تغییرات ممکن است باعث جذابیت فرد شود. بعضی از دانشمندان گفتند که این مطالعه که در نشریه «پلاس وان» چاپ شده ممکن است به طور کامل نمایانگر ارتباط میان تغذیه و ظاهر انسان نباشد. از مدتی قبل معلوم شده بود که رنگ دانه های زرد و قرمز موسوم به «کاروتنوئید» که در بسیاری از انواع میوه و سبزیجات یافت می شود می تواند بر رنگ پوست اثر بگذارد. دانشمندان دانشگاه سنت اندروز طی شش هفته به مطالعه 35 دانشجو که بیشتر آن ها سفیدپوست بودند پرداختند و میزان مصرف میوه و سبزیجات توسط آن ها را جویا شدند. در این مدت رنگ پوست آن ها زیر نظر گرفته شد. نتیجه حاکی از آن بود که تغییرات در مصرف میوه و سبزیجات ممکن است به تغییرات در رنگ پوست منجر شود، به طوری که مصرف بیشتر آن ها به عمیق تر شدن رنگ قرمز و زرد پوست کمک کند. در تحقیقات قبلی توسط این تیم نتیجه گیری شده بود که ارتباطی میان جذابیت ظاهری صورت و تغییرات حتی ناچیز در رنگ پوست وجود دارد. آن ها نوشتند: «ممکن است که حتی تغییرات ناچیزتر در تغذیه بتواند فواید محسوسی بر رنگ پوست به جا بگذارد.» با این حال آن ها گفتند که این تأثیر در افراد مسن ممکن است متفاوت باشد و این که تحقیقات بیشتری در مورد داوطلبان غیر سفیدپوست لازم است. دکتر گلنیس جونز کارشناس تغذیه در دانشگاه کمبریج گفت که مسئله دیگری که در این مطالعه محسوب نشده این است که چگونگی آماده کردن غذا تأثیر زیادی در میزان کاروتنوئیدهایی دارد که به بدن می رسد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی غذا و سلامت ایران

ابزار وبمستر