• استان فارس، جهرم، بلوارسپاه، نبش کوچه یازده
  • 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

گیاهان مقاوم به کم آبی

  • ۳۴
گیاهان مقاوم به کم آبی

با توجه به کاهش بارش ها و تجربه ی هر ساله ی خشکسالی در کشور، نیاز است که برنامه های علمی و هدفمند با مدیریت صحیح و اصولی اجرا شود. یکی از موثرترین و فراگیرترین راهکارها، کاشت گیاهان و محصولات مقاوم به کم آبی با ارزش غذایی بالا می باشد.با این حال محققان معتقدند که برای نجات کشور از بحران خشکسالی و کم آبی علاوه بر اجرای فراگیر طرح های آبخیزداری ، بخش عمده کشت محصولات کشاورزی و زراعی باید به سمت محصولات مقاوم و کم آب بر هدایت شود.از جمله گیاهان مقاوم در برابر کم آبی می توان استویا، ارزن و سالیکورنیا را نام برد.

*استویا* :

استویا چندین برابر شیرین تر از شکر بوده و به عنوان قند رژیمی شناخته شده است. از آنجا که این گیاه از خارج وارد می‌شود، محققان درصدد هستند تا قسمت هوایی گیاه و شاخساره های آن را افزایش دهند زیرا پتانسیل اقتصادی بیشتری در آن نهفته است.

​​​

*ارزن* :

ارزن به عنوان یک نمونه دیگر از گیاهان مقاوم به کم آبی و نجات دهنده کشاورزی ایران نامیده می‌شود. ارزن دارای ارزش غذایی بالا بوده و سرشار از اسید فولیک، مواد معدنی وآهن است. این گیاه مقاوم به خشکی بوده و برای محیط زیست و کره زمین ارزشمند است.

*سالیکورنیا * :

سالیکورنیا جزء گیاهان شوری پسند است که در شرایطی رشد می کند که هیچ گیاه دیگری قادر به رشد نیست.این گیاه علاوه بر اینکه از شرایط بحرانی محیطی همچون گرد و غبار و طوفان نمک جلوگیری می کند و موجب اصلاح بیولوژیک خاک می شود، قسمت هوایی آن نیز به عنوان غذا و چاشنی های مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرد. گیاه سالیکورنیا موجب سبزینگی در مناطق با خاک و آب شور می شود و علاوه بر اینکه برای انسان مصرف غذایی و دارویی دارد برای خوراک دام نیز استفاده می شود.