• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

کشت آکواپونیک چیست و چه مزایایی دارد؟

  • ۱۱۶
کشت آکواپونیک چیست و چه مزایایی دارد؟

آکواپونیک ترکیبی از سیستم های آبزی پروری و هیدروپونیک است که مهمترین اهداف آن نه تنها رسیدن به تولید انبوه می باشد، بلکه ایجاد سلامت و امنیت غذایی، استفاده ی بهینه از آب و زمین، ثمردهی بیشتر و کیفیت بالای محصولات نیز از دیگر اهداف آن به شمار می رود.
سیستم آکواپونیک سیستمی دوستدار محیط زیست و ارگانیک است که دو محصول ماهی و سبزیجات با صرفه جویی بسیار در مصرف آب و بدون نیاز به خاک به دست می‌آیند. هم چنین در این سیستم، از کودها و سموم شیمیایی استفاده نمی شود و محصولاتی با کیفیت و در سطح بالا تولید می کند.
قابلیت کنترل هوشمندانه و جلوگیری از ضایعات، تولید مقرون به صرفه و اقتصادی و در دسترس بودن مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت از دیگر مزایای این سیستم جدید و پیشرفته است.
نحوه ی عملکرد آن به این صورت است که آب از تانک ماهی شروع به حرکت کرده پس از عبور از فیلترهای مخصوص، دوباره به درون تانک ماهی بر می گردد. در داخل فیلترها، پساب ماهی ها زدوده شده و از طریق فیلتر زیستی، آمونیاک که ماده ای سمی برای ماهی است، تبدیل به یک ماده ی مغذی به نام نیترات می شود که توسط ریشه های گیاه به راحتی قابل جذب است.
پس از جذب نیترات توسط ریشه های گیاه، محلول نیترات از بستر رشد عبور کرده و توسط فیلترهای مخصوص آن، پالایش شده و دوباره به تانک ماهی بر می گردد. لازم به ذکر است که آکواپونیک سیستمی پیچیده بوده و نیاز به محاسبات دقیق و اساسی برای راه‌اندازی اولیه دارد. 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.