• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

گیاه خطرناک سنبل آبی

  • ۴۷
گیاه خطرناک سنبل آبی

نام انگلیسی Hyacinth water

نام علمی   Eichhornia crassipes

گیاه سنبل آبی بومی آمازون بوده و ریزوم های آن دارای ماندگاری 20 تا 30 ساله است و به همین دلیل به یک گیاه خطرناک برای پهنه های آبی تبدیل شده و به علت سریع الرشد بودن آن ، تهدیدی جدی برای محیط زیست به شمار می رود.

سنبل آبی می تواند بالاتر از سطح آب به اندازه 1 متر در ارتفاع رشد کند و دارای برگ های گسترده، ضخیم، براق و تخم مرغی شکل 10 تا 20 سانتی متری می‌باشد که به صورت شناور در سطح آب قرار می گیرد.

از آنجا که این گیاه در آب های شیرین رشد می کند و به سرعت تکثیر می یابد ، اقدام مداوم برای جمع آوری این گیاه مزاحم می‌تواند برای بهبود شرایط محیط زیستی پهنه های آبی کارساز و موثر باشد.

در حال حاضر بهترین روش برای نابودی این گیاه جمع آوری مکانیکی و هم‌چنین آگاهی و هشدار دادن به مردم برای پرهیز از هرگونه خرید و فروش و تکثیر و انتقال این گونه گیاهی است. سنبل آبی یا ارکیده آبی به دلیل مصرف مقادیر زیادی از اکسیژن آب، یکی از خطرناک‌ترین گونه‌های گیاهی غیر بومی آبزی محسوب می شود.

گل سنبل آبی علاوه بر ظاهر فریبنده و زیبایی که دارد استفاده از آن در محیط های آپارتمانی خطرات زیادی دارد و هم چنین سمی و سرطان‌زا بودن آن به اثبات رسیده است زیرا قدرت بالایی در پالایش محیط اطراف خود دارد و فلزات سنگینی مانند جیوه و سرب را که از طریق فاضلاب کارخانه‌های صنعتی به آب‌ها وارد می‌شود به خود جذب می کند.

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.