• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

چگونه گل جالیز را از بین ببریم؟

  • ۸۸
چگونه گل جالیز را از بین ببریم؟

گل جالیز در مناطق گرم و خشک سراسر جهان رشد کرده و میزان خسارت بالایی را به محصولات کشاورزی وارد می کند. گل جالیز یک گیاه انگلی بوده و گیاهی یکساله، به رنگ سفید تا زرد و با ارتفاع 15 تا 50 سانتی متر است. برگهای آن فلس مانند و ساقه های آن گوشتی هستند.

گل های زیبایی شبیه به گل میمون و با رنگهای بنفش و ارغوانی دارد که در طول ساقه تشکیل می شوند. جالب است بدانید که این گیاه فاقد کلروفیل بوده و به وسیله بذر تکثیر می‌یابد. گل جالیز به صورت انگل روی ریشه ی گیاهان زندگی می کند و عمق ریشه های آن بسته به عمق ریشه ی گیاهان میزبان متفاوت است.

از نشانه های اولیه ی ظهور گل جالیز، زرد شدن برگها، تنش خشکی، پژمردگی میزبان و توقف رشد است. بیشترین خسارت آن به گیاه میزبان ، قبل از ظهور ساقه ایجاد می‌شود. از این رو کنترل در مرحله زیرزمینی این گیاه بسیار موثر است.

حذف گل جالیز به منظور جلوگیری از تولید بذرهای زیاد آن، رعایت بهداشت مزرعه، توجه به تاریخ کاشت در مزارع آلوده به گل جالیز و تناوب زراعی زمین های آلوده، وجین دستی و استفاده از علف کش های تدخینی موثرترین روش های کنترل این علف هرز می باشند. 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.