• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

پوسیدگی پیتیومی هویج

  • ۵۱
پوسیدگی پیتیومی هویج

عامل پوسیدگی پیتیومی هویج یک قارچ خاکزاد است که بیشتر در خاکهای سرد و اسیدی رشد می کند. سرما، رطوبت بالا و بارندگی های شدید عوامل گسترش این بیماری محسوب می‌شوند. هم چنین خاکهای آلی و سنگین، رشد و گسترش قارچ را افزایش می دهند. 

 اغلب به صورت لکه های بیضی شکل سرتاسر ریشه ی هویج را فرا می گیرد. قطر این حفره ها و لکه ها ابعاد مختلفی دارد و در شرایط پیشرفت بیماری قطر آنها بیشتر می‌شود.حفره های ایجاد شده باعث بروز بیماری‌های باکتریایی و قارچی ثانویه می شوند.

علائم این بیماری در اواخر فصل رشد و در زمان برداشت بیشتر قابل مشاهده هستند. لکه ها در ابتدا کوچک ، رنگ پریده و به شکل فرو رفته هستند اما به مرور زمان با بلوغ ریشه، حفره ها بزرگتر شده و توسعه می یابند. 

روش های کنترل :

_ جلوگیری از مصرف زیاد کود

_ کشت در خاک های سبک

_ استفاده از ارقام مقاوم 

_ افزودن کلسیم به خاک قبل از کشت 

_ استفاده از قارچکش در ابتدای فصل رشد

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.