• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

بررسی‌ آفت عروسک خربزه

  • ۳۸
بررسی‌ آفت عروسک خربزه

عروسک خربزه سوسک قرمز رنگی است که برخی آن را با کفشدوزک خربزه اشتباه می گیرند. این آفت از اوایل بهار تا اواخر تابستان در مزارع خربزه و هندوانه یافت می‌شود و بیشتر به خانواده ی کدوئیان شامل خیار، خربزه و هندوانه تمایل دارد.

لارو آن نیز فقط از کدوئیان تغذیه می کند و باعث سوراخ سوراخ شدن برگ گیاه می گردد. اگر بوته‌ها کوچک باشند به راحتی با حمله ی لاروها از بین می روند اما بوته های مسن مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند و آفت بیشتر از گلها و جوانه ها تغذیه می کند.

مهم ترین خسارت عروسک خربزه، حمله ی لاروها به ریشه است که بوته ها را می خشکاند و باعث پوسیدگی آنها می شود. با حمله ی لاروها به ریشه و زخمی کردن آنها، زمینه برای ورود باکتری ها و قارچ ها فراهم می شود، در نتیجه بوته سریعتر از بین می رود.

جمعیت این آفت در شرایط آب و هوایی معتدل و هم چنین گرم افزایش می یابد. روش های کنترل آن به دو روش زراعی از طریق بیشتر کردن فواصل آبیاری و کشت به روش جوی و پشته و روش شیمیایی از طریق استفاده از سموم فسفره امکان پذیر است. 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.