• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

کشت رایزبد

  • ۲۵
کشت رایزبد

کشت رایزبد یکی از مدرن ترین روش های کشت دنیاست که با توجه به نوع گیاه مورد نظر برای کشت و هم چنین عرض کار دستگاه، در دو یا چند خط کشت بر روی پشته انجام می شود. در این نوع کشت، بدون دخالت عملیات خاک ورزی و به طور مستقیم، تمامی مراحل کشت در یک مرحله خلاصه و انجام می شود.

پس از برداشت محصول و به کمک دستگاه ساقه خرد کن، بقایای گیاهی خرد شده و به خاک اضافه می گردد. سپس عملیات کشت به وسیله ی دستگاه بذرکار رایزبد انجام می گیرد. روش کار این دستگاه به این صورت است که پشته های تخریب شده را به کمک دیسک های جلویی اصلاح می کند.

در ادامه ی این مراحل، بذرها روی پشته ها کشت می شوند و بطور همزمان، کود نیز در عمق مناسب قرار گرفته و توسط غلطک های عقب دستگاه، خاک فشرده شده و بذر در خاک تثبیت می گردد. پس از تشکیل جویچه ها و فشرده شدن آنها، نوارهای آبیاری روی ردیف ها قرار می گیرند و زمین های زراعی در کمترین زمان ممکن آبیاری می شوند.

این نوع کشت باعث می شود در مصرف کود و بذر صرفه جویی گردد، میزان عملکرد 30 تا 50 درصد افزایش یابد، میزان آب آبیاری و هزینه‌های سوخت کاهش یافته و میزان مواد آلی خاک بیشتر شود. هوادهی مناسب خاک، کنترل مکانیکی علف های هرز و کاهش سله بندی از دیگر مزایای کشت رایزبد است. 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.