• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

لکه برگی سرکوسپورایی هویج

  • ۲۲
لکه برگی سرکوسپورایی هویج

این بیماری به طور مستقیم روی ریشه تأثیر ندارد و قسمت های هوایی گیاه را آلوده می کند. عامل آن تنها سبب آلودگی هویج می شود و روی دیگر محصولات کشاورزی اثرگذار نیست. اگر بذرها در مراحل اولیه ی رشد آلوده باشند، جوانه بطور کامل نابود می شوند.

نشانه های ظهور بیماری به صورت لکه های ریز قهوه ای با حاشیه ی تیره بر روی برگها بروز می کند. این لکه ها اغلب در حاشیه ی برگها و روی برگ های جوان قابل مشاهده است. توسعه ی بیماری باعث خشک، پیچیدگی و از بین رفتن برگها می گردد. با از بین رفتن برگها، کاهش کیفیت ریشه و اختلال در برداشت محصول اتفاق می افتد. 

عامل اصلی لکه برگی سرکوسپورایی قارچی به نام Cercospora carotae است و توسط باد و آبیاری بارانی جابجا می شود. بذرهای آلوده به بیماری و هم چنین ریشه های آلوده ی باقیمانده از فصل زراعی قبل، تأثیر زیادی در رشد این قارچ دارد.

روش های کنترل بیماری :

1_ استفاده از بردوفیکس

2_ استفاده از بذرهای سالم

3_ شخم عمیق زمین پس از برداشت محصول 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.