• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

آزولا چیست؟

  • ۳۶
آزولا چیست؟

آزولا یک سرخس آبزی کوچک است که با نوعی باکتری به نام آنابنا هم‌زیستی دارد. این سرخس در مناطقی که آب راکد دارند رشد کرده و به حالت شناور زندگی می کند. طی فرآیند هم زیستی، باکتری آنابنا تثبیت نیتروژن را بر عهده دارد و در حفره های موجود در گیاه آزولا زیست می کند.

سرخس آزولا روی سطح آب شالیزارهای برنج نیز یافت می شود و دارای ویژگی های منحصر به فرد بسیاری است و سازگاری زیادی با محیط دارد. به طور مثال در شرایط مناسب و در اثر هم زیستی با جلبک آبی می تواند روزانه 2 تا 4 کیلوگرم نیتروژن در هر هکتار مزرعه تولید کند.

رشد آزولا باعث کاهش شوری خاک می شود و در مناطق ساحلی با نوسانات فصلی کم در باروری و حاصلخیزی خاک مؤثر است. به دلیل فواید زیادی که آزولا برای اکوسیستم آبی دارد، نمی توان آن را خود به خود از بین برد. همچنین در بخش کشاورزی دارای مزایای بسیاری است که نیاز به مدیریت و توجه بیشتری دارد.

از جمله مزایای آن می توان به افزایش عملکرد برنج، کاهش هزینه‌های ناشی از مصرف کود نیتروژنه و کاهش هزینه‌های مبارزه با علف های هرز اشاره کرد. علاوه بر این در تغذیه ی دام و انسان نیز مورد مصرف قرار می گیرد. 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.