• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

بهترین زمان شخم زدن

  • ۲۱
بهترین زمان شخم زدن

اولین اقدامی که قبل از کاشت محصول در باغ و زمین انجام می شود، عملیات شخم زنی است که جزء مهم ترین عملیات های کشاورزی به شمار می رود. به طور کلی، شخم زدن یعنی آماده کردن محصول برای کاشت توسط ادوات و تجهیزات.

شخم زدن زمین با اهداف مختلفی انجام می گیرد که اصلی ترین آنها، سست و نرم کردن زمین جهت کاشت و از بین بردن علف های هرز است. از بین بردن حشرات و آفات موجود در خاک از دیگر فواید شخم زدن زمین محسوب می شود.

شخم زدن انواع مختلفی دارد شامل : شخم اولیه ی زمین، شخم پس از برداشت، شخم زدن بین محصولات و شخم زمین جهت تهیه ی بستر. بهترین زمان انجام آن در اواخر پاییز و در فصل بهار است. 

شخم پاییزه منجر به آمادگی بیشتر زمین جهت رشد محصول می شود اما به علت سردی هوا و خشک بودن زمین، عملیات شخم کمی مشکل خواهد بود. شخم بهاره زمان مناسب تری در نظر گرفته می شود زیرا هوا رو به گرمی رفته و خاک سفت و سخت نیست. 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.