• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

اصول هرس فرم دهی

  • ۳۹
اصول هرس فرم دهی

هرس فرم دهی یا همان شکل دهی با هدف به وجود آوردن شاخه های بارده برای دریافت نور مناسب خورشید و تربیت درخت با اسکلت قوی انجام می گیرد. زمان انجام این هرس از سال اول کاشت تا زمانی که درخت به فرم دلخواه برسد، ادامه دارد.

منظور از هرس فرم دهی، قطع بخش هایی از درخت است که از طریق آن درخت بتواند اسکلت و شکل مناسبی داشته باشد. روش کار به این صورت است که ابتدا نهال از ارتفاع 1 متری به حالت مورب هرس می شود و شاخه های اضافی رشد کرده روی درخت قطع می شوند.

شاخه های اصلی که در جهت های مختلف، در فاصله ی 10 تا 15 سانتی متری انتهای تنه ی اصلی ایجاد شده اند، باید هرس شوند. در تابستان سال اول کاشت، پاجوش ها و شاخه هایی که رشد ناخواسته دارند، مورد هرس قرار می‌گیرند. 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.