خدمات کشاورزی باغبان

خدمات کشاورزی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی مهندس حجت دهقانی

چرا باید از بذور اصلاح شده استفاده کنیم؟

  • ۳۲۰۷

1- انتخاب یک بذر مرغوب اعم از رقم خوب، پرمحصول و مناسب برای اقلیم هر منطقه مهم‌ترین رمز حصول عملکرد کمی و کیفی محصولات کشاورزی است.

2- بذور اصلاح شده نتیجه چندین سال تلاش محققان بخش برای تولید و معرفی این ارقام بوده و علاوه بر چندین سال کار تحقیقاتی،  با اجرای طرح‌های تحقیقی- تطبیقی و تحقیقی- ترویجی  و مزارع الگویی و... در شرایط زارعین هر منطقه به خوبی آزموده شده و امتحان خود را پس داده اند.

3- مقابله با خشکسالی با انتخاب رقم مناسب: با توجه به تغییرات اقلیم (تغییر میزان بارش، فصل بارش، نوع بارش، دما و...) و شرایط جوی خصوصا" شدیدتر شدن خشک‌سالی و در نتیجه کم‌آبی سفره‌های آب زیرزمینی(که بیش از 80% آب مصرفی بخش کشاورزی استان را تامین می کند)  و نصب کنتورهای هوشمند برروی چاه‌های آب کشاورزی کاهش حتی یک وعده آبیاری بدون کاهش عملکرد کمی و کیفی محصول برای کشاورزان بسیار حائز اهمیت است لذا تولید و توزیع ارقام با نیاز آبی کمتر و زود رس‌تر به نحوی که کشت از کمبود رطوبت آخر فصل رشد فرارکرده و زودتر به مرحله برداشت برسد از رموز موفقیت است. در همین راستا کمیته فنی بذر استان با همکاری موسسه تحقیقات، اصلاح و گواهی بذر استان و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در حال جایگزینی ارقام گندم آبی مثل پیشگام که نیاز آبی‌کمتر(دو نوبت آبیاری کمتر نیاز دارد) ولی عملکرد بالایی دارد به جای رقم پرتوقع الوند که نیاز آبی بالاتری دارد می باشد.

4- تغییر شرایط مدیریت مزرعه: با اجرای آبیاری تحت فشار در بیش از 45 هزار هکتار از اراضی استان و  تغییر سیستم‌های آبیاری از حالت سنتی و غرقابی به بارانی، نیاز به معرفی و توزیع ارقام جدید که مناسب برای این سیستم‌ها بوده ولی عملکرد بالائی هم داشته باشند بوجود آمده است. در همین رابطه در کنار ارقامی مثل ماکویی، جو آبی رقم بهمن که با توجه به پاکوتاه بودن بوته‌ها بسیار مناسب برای مزارع داری سیستم‌های آبیاری بارانی بوده و در اثر آبیاری بارانی ورس نمی کند و از عملکرد بسیار مناسبی نیز برخوردار است به تولید انبوه رسیده و در حال توزیع در سطح کارگزاری‌های استان می باشد.

5- در اثر کشت مستمر چندین ساله یک نوع بذر در مزرعه به دلیل اختلاط ارقام و نیز ناخالصی ژنتیکی به دلیل درصدی دگرگرده افشانی غلات،‌ افت عملکرد محصول پیش می‌آید در صورتی که بذور گواهی شده (اصلاح شده) به دلیل رعایت استاندارد مزرعه از حداکثر خلوص ژنتیکی و حتی فیزیکی برخوردارند.

6-مقابله با تنش‌های محیطی: بذور اصلاح شده با نظارت کامل کارشناسان شرکت و نیز کارشناس مرکز تحقیقات استان تولید، بوجاری و ضد عفونی می‌شوند. لذا حداکثر خلوص ژنتیکی و فیزیکی را داشته و از قدرت جوانه زنی بالائی برخوردار بوده در نتیجه مزرعه حاصل از کشت‌ بذور اصلاح شده هم سطح سبز یکنواخت‌تر و بهتری داشته و هم اینکه بدلیل حذف بذور لاغر و ضعیف، گیاهچه‌های حاصل از بذور اصلاح شده از قدرت رشد و سیستم ریشه قویتری برخوردار بوده و از سرما و خشکی و سایر تنش‌های محیطی خسارت نمی بینند.

7- کاهش هزینه تولید: بذور اصلاح شده در شرایط فعلی با یارانه قابل توجه دولتی تولید و توزیع می‌شوند.  بنابراین برای کشاورز صرفه در این است که بذر تولیدی خود را به فروش رسانده و بذر مورد نیاز خود را با شناسنامه و برند معتبر، با خلوص بالا، ضدعفونی شده به صورت یکنواخت با سموم چند منظوره تولید روز کارخانجات، و با قیمت مناسب دولتی تهیه و کشت نماید.

8- و مزایای متعدد دیگری که همه خوانندگان عزیر به خوبی از آن ها آگاهند.

یک توصیه مهم : زارعین عزیز لطفا بذور اصلاح شده را با برند و شناسنامه معتبر و از مراکز مجاز سطح استان تهیه نموده و از خریداری بذور نامرغوب و مشکوک از مراکز غیر مجاز خودداری فرمایید.

 

تهیه کننده: مرتضی مرادی (مدیر شرکت خدمات حمایتی استان چهارمحال و بختیاری)


منابع:

1. سایت شرکت خدمات حمایت کشاورزی :www.assc.ir  

2. دستورالعمل تولید و فراوری بذر گندم و جو، سعید اسروش.

3. آمارنامه معاونت برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی استان، 1393

ابزار وبمستر