• 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

آفات و مشکلات نگهداری از نیلوفر آبی

  • ۲۳۲۰

نیلوفر آبی در حوضچه‌های آفتاب‌گیر یا باغ‌های آبی رشد می‌کند. این گیاه زیبا و ظریف نیاز به مراقبت زیادی ندارد، اما در برابر چندین آفت مختلف آسیب‌پذیر است.

آفات مکنده‌ی شیره

حشرات مکنده که از شیره‌ی گیاه تغذیه می‌کنند، به بسیاری از گیاهان آبی ازجمله نیلوفرهای آبی حمله می‌کنند. مثلاً برخی از گونه‌های شته‌ی بالدار از شاخ‌وبرگ نیلوفر که بالای آب قرار دارد تغذیه می‌کنند. تغذیه‌ی آن‌ها موجب  پوسیدگی یا زرد شدنشان میشود. آفات مکنده نظیر این موارد، شهد خود را بر روی برگ‌های نیلوفر ترشح می‌کنند و این ماده‌ی لزج باعث رشد کپک دوده‌ای می‌شود که در نهایت برگ‌ها را سیاه خواهد کرد. مگس سفید نیز از پایین برگ‌های نیلوفر آبی تغذیه می‌کند. مگس سفید شبیه به پروانه‌ی سفید کوچک است و لارو آن شفاف و به شکل بیضی می‌باشد. تغذیه‌ی آن‌ها نیز موجب لکه‌دار کردن و زرد شدن برگ می‌شود. تارتنچه که به گروه عنکبوت‌ها تعلق دارد نیز یک مکنده‌ی شیره‌ی دیگر است که غالباً زیر برگ‌های واقع در بالای آب زندگی می‌کند.

آفات برگ‌خوار

نیلوفر آبی و سایر گیاهان آبزی در برابر حملات چندین گونه از آفات برگ‌خوار آسیب‌پذیر هستند. حشره‌ای تحت عنوان غلتک برگ، لبه‌های آن را می‌برد و آن را به سمت داخل جمع می‌کند. لارو سوسک نیلوفر آبی نیز از برگ تغذیه می‌کند و در فصل زمستان نیز از آثار مخروبه‌ی گیاه غذا می‌خورد. بسیاری از گونه‌های کرمبرگ میان لایه‌های برگ را سوراخ می‌کنند و لکه‌های قهوه‌ای را در مسیر حرکت خود به‌جا می‌گذارند. کرمبرگ‌ها به شاخ‌وبرگ نیلوفرهای آبی و سایر گیاهان آبزی تاثیر می‌گذارند.

آفات ساقه و ریشه

برخی از آفات به ریشه و ساقه‌های نیلوفر آسیب می‌رسانند. مثلاً برخی از گونه‌های لارو بال مودار از ریشه و ساقه تغذیه می‌کنند و می‌توانند غنچه‌ی گل را میل کنند. بال مودارهای بالغ شبیه به پروانه‌های قهوه‌ای کوچک هستند. لارو آن را غالباً کرم بال مودار نیز می‌نامند زیرا شبیه به کرم کوچک است. پشه‌های قارچ سیاه‌بال نیز مشکلی برای ساقه و ریشه‌ی نیلوفر آبی هستند. نمونه‌ی بالغ این حشره رنگ خاکستری و مشکی، پاهای بلند و شاخک دارد. لارو آن‌ها بدن سفیدرنگ و سر سیاه و درخشان دارد، از ریشه‌ها تغذیه و داخل ساقه‌های گیاه نفوذ می‌کند. همچنین این حشره می‌تواند بیماری‌های قارچی مختلفی را منتقل نماید. لارو چندین گونه از پروانه می‌تواند آسیب‌های جدی را به نیلوفر آبی و سایر گیاهان آبزی وارد نماید. تغذیه از ریشه و ساقه توسط این آفات می‌تواند باعث پژمردگی، تغییر رنگ و ظاهر ناسالم برای گیاه نیلوفر آبی شود.

مدیریت و جلوگیری

در بسیاری از موقعیت‌ها، حشره‌های مکنده به‌راحتی با استفاده از اسپری شدید آب از روی برگ‌های نیلوفر آبی برداشته می‌شوند که بدین ترتیب شهد آن‌ها نیز زدوده می‌شود. برگ‌های نیلوفر کرک‌های ریزی دارند و استفاده از حشره‌کش‌هایی که روغن یا شوینده دارند می‌تواند موجب آسیب و مرگ گیاه شود. اگر مشکل شته، مگس سفید و تارتنچه شدید باشد، استفاده از محصولات حشره‌کش طبیعی نظیر دیاتومیت می‌تواند یک ابزار کنترلی مناسب باشد. باسیلوس تورنجینسیس نیز یک باکتری طبیعی است که می‌تواند به شکلی موثر کرم‌های صدپا را کنترل کند. حتی‌الامکان گیاهان آلوده را جدا و تمامی آثار مخروبه‌ی آن را تمیز کنید تا آفات نیلوفر آبی مکانی برای پنهان شدن و پرورش نداشته باشند.


تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.