خدمات کشاورزی باغبان

کشاورزی پایدار با بهره گیری از دانش روز

بیدمشک را بیشتر بشناسید

  • ۲۷۴

گیاه بیدمشک خواص دارویی شگفت انگیزی دارد و به درمان برخی از بیماری ها کمک شایانی می کند. بیدمشک گیاهی است ملین و تقویت کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی این گیاه داروئی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد.

محیط زیست: بیدمشک بومی منطقه اروپا و آسیای غربی و آسیای مرکزی است. بیدمشک منطقه کاملا سایه را تحمل نمی کند و اغلب در زمین های باز، در حاشیه های جنگل یا جنگل های خلوت و در امتداد سواحل، رودخانه ها، دریاچه ها و جاده ها رشد می کند.

پوست: حاوی سالیسیلات ها در مقادیر مختلف، به طور متوسط حدود 0.5٪ در پوست تازه است. پوست آن همچنین حاوی مقدار زیادی تانین است. برگ حاوی فلاونوئیدها مانند روتین (روتین)، سیناروزید، کورستین و لووتولین است. واقعیت این است که پوست بیدمشک دارای خواص ضد درد و ضد تب است، که قبلا توسط فیلسوفان یونان باستان بقراط تئوفراستوس، شناخته شده بود. خواص دارویی پوست در دوره های قرون وسطی در بسیاری از نقاط اروپا شناخته شده بود و پوست به طور معمول برای جبران درد ناشی از  سردرد و دندان درد شناخته می شد.

علاوه بر این، پوست به طور سنتی به عنوان دارو، برای متوقف کردن خونریزی، و به عنوان یک راه حل برای اسهال استفاده می شد. در مواضع بیرونی، عصاره های پوستی به طور سنتی برای پاک کردن زخم ها و به عنوان راه حل برای التهاب، صدمات و درد های جزئی پوست استفاده می شود. هنگامی که پوست نیز به سرکه اضافه شود به عنوان درمان برای زیگیل استفاده می شود.

اسانس: عرق این گیاه پرخاصیت مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد. عرق بیدﻤﺸﻚ تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است، همچنین جوشانده گل آن بیماریهای عصبی،افسردگی، دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی را درمان می کند.

ابزار وبمستر