خدمات کشاورزی باغبان

کشاورزی پایدار با بهره گیری از دانش روز

اهمیت وجود فضای سبز

  • ۸۸

بدون شک نقش و اهمیت فضای سبز در زندگی ماشینی امروز بر روحیه انسان­ها و تلطیف هوا بر هیچ کس پوشیده نیست. در بررسی اثرات روانی-اجتماعی فضای سبز باید گفت که انسان در هر شرایطی،روزانه به چند ساعت فضای ساکت و آرام نیاز دارد که فضای سبز می­تواند این فضا راتأمین نماید. اما با این وجود و در حالی که سرانه استاندارد فضای سبز در دنیا 25 مترمربع برای هر فرد است در ایران این سرانه بسیار اندک است.

 باید توجه داشت که ایجاد فضای سبز نیازمند دو عنصر حیاتی است یکی خاک و دیگری آب است . عنصر خاک همان بستر ایجاد فضای سبز است. مسئله مهمتر از خاک کمبود آب و مدیریت نامناسب منابع آبی با سیستم های آبیاری غیرمدرن کشاورزی است. به نظر می­رسد باید مدیریت منابع آبی مورد بازنگری قرار گیرد تا بتوانیم حداکثر بهره وری را از منابع آبی داشته باشیم و سهم آب در فضای سبز نیز افزایش یابد. آبیاری درختان با شیوه­های غلط، کاشت گونه های گیاهی با مصرف بالای آب، عدم رسیدگی به فضای سبز ، پائین بودن کمیت و کیفیت درختان، حمله آفات، و عدم نگهداری مطلوب از گونه های گیاهی بعد از کاشت، از مهمترین مشکلات فضای سبز است. فضای سبز شامل انواع درختان، درختچه‌ها، بوته‌ها، چمن‌ها و گل‌های زینتی است که زیبایی خاصی را بوجود آورده و در تعدیل درجه حرارت هوا بسیار مؤثر است.

این پوشش گیاهی شرایط مناسبی را جهت وزش بادهای خنک فراهم و موجب تلطیف و کاهش دمای و جذب گردو غبار بویژه در شب­های گرم می­گردد. اهمیت این امر در حدیثی از پیامبر اعظم (ص) نقل شده است که می­فرمایند: هر مسلمانی که بذری بیفشاند یا نهالی بنشاند و از حاصل آن بذر و نهال پرنده‌ای یا انسانی یاچرنده‌ای بخورد، آن برای او صدقه محسوب شود.

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.