خدمات کشاورزی باغبان

کشاورزی پایدار با بهره گیری از دانش روز

علت رنگ کردن تنه درختان!

  • ۴۰۸

سامانه تهک کشاورزی، توسط سازمان هواشناسی در همه استانهای کشور اجرا می‌شود؛ بر اساس این سامانه، کارگروه‌های تحقیقاتی در ادارات کل هواشناسی استانها، براساس پیش بینی‌های وضعیت جوی و پارامترهای هواشناسی نظیر دما، رطوبت و بارندگی توصیه های کاربردی به کشاورزان استانها ارائه می‌کنند.

در توصیه‌هایی که توسط کارگروه تهک صادر شده، بارها توصیه به رنگ کردن تنه درختان دیده می‌شود، اما علت این توصیه چیست و چه مزایایی دارد؟

رنگ آمیزی پایین تنۀ درخت به عنوان سپر محافظ درختان در برابر آسیب های مختلف عمل می‌کند و مانع شکاف و پوسته پوسته شدن سطح خارجی آن می شود؛ اتفاقی که در صورت بروز، مقدمۀ بروز بیماری های مختلف را برای درخت فراهم می کند و آن را در معرض قارچ و حشرات قرار می دهد.

محافظت از درختان در مقابل آفات چوبخوار، محافظت و پیشگیری از بیماری‏های باکتریایی درختان، جلوگیری از زمستان گذرانی کرم‏های میوه و محافظت از درختان در مقابل ترک خوردگی تنه از فواید رنگ کردن تنه درختان است.

زدن رنگ سفید به تنه درخت، راهی ساده و غیرسمی برای در امان ماندن درخت از مشکلات و آسیب های متعدد است که برای حصول نتیجۀ بهتر، باید رنگ مرغوب انتخاب شود تا پوشش کافی ایجاد کند. برای این منظور رنگ پلاستیکی با پایۀ آب، گزینۀ مناسب تری است و باید توجه داشت که رنگ روغنی به دلیل آن که اجازۀ تنفس به درخت نمی دهد گزینۀ مناسبی نیست، ضمن آن که نباید مواد افزودنی به رنگ اضافه کرد.  رنگ های تیره از این جهت که گرمای نور خوشید را جذب می‌کنند مناسب نیستند.

ابزار وبمستر