خدمات کشاورزی باغبان

کشاورزی پایدار با بهره گیری از دانش روز

عناب میوه فراموش شده!

  • ۶۶

محصول عناب در خراسان‌جنوبی را نباید تنها یک محصول استراتژیک و گیاه دارویی دید، بلکه این محصول قرمز رنگ شیرین در دیار خاوران بستر کار و اشتغال را برای بسیار از روستاییان و کشاورزان فراهم کرده است. آسیب رسیدن به تولید محصول عناب در خراسان‌جنوبی، جدی نگرفتن فرآوری این محصول و عدم برنامه ریزی جدی برای صادرات آن بی شک به معنای از دست دادن فرصت‌های اشتغال‌زایی و تولید ثروت است.

تولید ۲۰۰ فرآورده از عناب در چین

خراسان‌جنوبی از جمله مناطق بسیار مستعد برای رشد گیاهان دارویی است به گونه‌ای که برخی از این گیاهان توانسته‌اند ۲۰ سال خشکسالی را تحمل کنند. ۹۶ درصد تولید عناب ایران در خراسان‌جنوبی صورت می‌گیرد. وقتی چینی‌ها توانسته‌اند ۲۰۰ فرآورده از عناب تولید کنند بی شک ما نیز قادر خواهیم بود که چنین اتفاقی را رقم بزنیم.

محصولات استراتژیک و بحث مهاجرت

هر چند تولید عناب به هر نقطه‌ای برود باز هم در نهایت در ایران صورت می‌گیرد ولی باید در نظر گرفت که با توجه به خشکسالی‌های اخیر و نبود صنعت قوی در خراسان‌جنوبی رفع مشکل بیکاری و مهاجرت نیازمند توجه ویژه به این محصولات استراتژیک است. با این وجود متأسفانه در زمین معرفی محصول عناب تاکنون اتفاق خاصی صورت نگرفته است و بسیاری از دمنوش‌های گیاهان دارویی سایر کشورها از دم‌نوش‌های مرتبط با محصول عناب برای بسیاری از مردم شناخته شده‌تر است. در حوزه صادرات نیز در حد مطلوب و ایده‌آلی نیستیم و بر اساس گفته برخی از فعالان اقتصادی صادرات پنهانی که به کشور پاکستان داشته‌ایم با مشکل رو به رو شده است.

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.