خدمات کشاورزی باغبان

کشاورزی پایدار با بهره گیری از دانش روز

انواع کودهای فسفاته

  • ۴۷
انواع کودهای فسفاته
عنصر فسفر در همه سلول­های زنده گیاهی و حیوانی وجود دارد و جزء عناصر ضروری برای رشد گیاه می ­باشد به­ گونه ای که هیچ عنصر دیگری نمی­ تواند جایگزین آن شود. فسفر برای رشد ریشه بسیار مهم است از این رو سالانه باید قبل از کاشت یا در زمان کاشت محصولات زراعی در منطقه ای که بذر جوانه می­ زند بکار رود. چون که فسفر در خاک متحرک نمی ­باشد و برای جذب باید در تماس با سیستم ریشه باشد.

 از جمله عوامل اصلی جهت در دسترس بودن میزان فسفر بالا در خاک برای گیاهان شامل: غلظت یون فسفات در محلول خاک و توانایی خاک جهت باز گرداندن آن به محلول خاک در هنگام برداشت توسط ریشه گیاه است. که اصطلاحا ظرفیت بافری خاک گفته می­ شود.
نقش فسفر در گیاه:
فسفر جزئی از ساختار اسید نوکلئیک پیچیده گیاهان است که سنتز پروتئین را تنظیم می کند. بنابراین، P در تقسیم سلولی و رشد بافت جدید بسیار مهم است.
وجود در ساختار دیواره سلولی گیاهان
نقش در گرفتن و تبدیل انرژی خورشید به ترکیبات گیاهی
غلظت فسفر ریشه باعث برقراری تعادل عناصر کم مصرف در برگ می­ شود.
توسعه و تحریک شدن ریشه
افزایش ساقه و استحکام ساقه
شکل گیری گل و تولید بذر
یکنواخت تر و زودرس تر شدن محصول
بهبود در کیفیت محصول
افزایش مقاومت در برابر بیماریهای گیاهی

علائم کمبود در گیاه:
رشد گیاهان در شرایط کمبود P بسیار کم است و گیاهان غالباً دارای رنگ غیر طبیعی سبز تیره هستند. در اوایل بهار در خاکهای که دارای کمبود هستند، قند موجود در گیاهان می توانند رنگدانه های آنتوسیانین را جمع کرده و باعث ایجاد رنگ بنفش مایل به قرمز شوند. لازم به ذکر است که این علائم کمبود شدید هستند و محصولات ممکن است بدون اینکه کمبودهای مشخصی نشان دهند به خوبی به کاربرد کود فسفر بالا پاسخ دهند.

به طور کلی علائم کمبود شامل رشد کم رنگ و رنگ بنفش تیره برگهای مسن تر، کاهش گلدهی و پیشرفت سیستم ریشه است. در بیشتر گیاهان این علائم هنگامی ظاهر می شوند که غلظت در برگها کمتر از 2/0 درصد باشد.

روش های تشخیص دقیق کمبود:
آنالیز خاک
آنالیز گیاه
مشاهده علائم ظاهری

راهکارهای بهبود استفاده از کود فسفر در خاک:
اصلاح خصوصیات خاک سطحی
مدیریت خاک سطحی
مدیریت منابع فسفاته
بهینه سازی استفاده از کود فسفر از طریق زمانبدی مناسب و مقدار اقتصادی که معمولا این کودها را به صورت ردیفی در هنگام کاشت محصول و یا به صورت پخش در سطح خاک هنگام شخم بکار می­روند.

انواع کود فسفر:
کود سوپر فسفات ساده (SSP)
مونوآمونیوم فسفات (MAP)
دی آمونیوم فسفات (DAP)
آمونیوم پلی فسفات (APP)
سنگ فسفات (خاک فسفات)
سوپر فسفات تریپل
مونو پتاسیم فسفات
اهمیت فسفر و روی:
همانگونه که می دانید روی و فسفر دو عنصر مهم در ساختار گیاهان هستند. یکی در فرآیندهای آنزیمی و کیفیت رنگ و طعم میوه و دیگری در تولید بافت های جدید و نیز نقل و انتقال و ذخیره سازی انرژی در گیاهان، نقش اساسی را ایفا می‌کنند. با این وجود براساس قوانین شیمی و آنچه در خاک و مزرعه دیده می‌شود، این دو عنصر اثر رقابتی بر یکدیگر دارند. بدین معنی که وجود یکی، جذب دیگری را محدود می‌کند که همواره باعث ایجاد مشکل در تنظیم تغذیه‌ای گیاه برای کشاورزان می باشد.
تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.

ابزار وبمستر