• استان فارس، جهرم، بلوارسپاه، نبش کوچه یازده
  • 07154440981
  • مسئول فنی: مهندس حجت دهقانی
داروخانه گیاهپزشکی باغبان

داروخانه گیاهپزشکی باغبان

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

تاثیر عناصر گیاهی بر یکدیگر

  • ۷۵۸
تاثیر عناصر گیاهی بر یکدیگر

فلش های قرمزی که در تصویر بالا مشاهده می کنید، روبط آنتاگونیسمی یا بازدارندگی و فلش های سبز رنگ، روابط سینرژیسمی یا تحریک کنندگی بین عناصر غذایی مورد مصرف گیاهان را نشان می دهد.

اثر بازدارندگی بین دو عنصر بدین معناست که در هنگام مصرف همزمان دو یا چند عنصر، یکی یا هر دو تاثیر دیگری را در گیاه کاهش داده و یا حتی از بین می برد. همان طور که در تصویر نیز مشاهده می کنید، خواص آنتاگوکیسمی بین عناصر، بسیار بیشتر از خواص تحریک کنندگی بین آن هاست.

اثر تحریک کنندگی یا سینرژیسمی بین عناصر بدین معناست که در هنگام مصرف همزمان دو یا چند عنصر، عناصر موجود، جذب و یا انتقال یکدیگر را تحریک کرده و در واقع افزایش می دهند‌. بنابراین با توجه به نیاز گیاهان و در نظر گرفتن این روابط بین عناصر، باید در زمان کوددهی دقت کافی را به کاربرد تا پاسخ هر چه بهتری از گیاه دریافت کنیم‌.

برای حل مشکل روابط بازدارندگی عناصر، می توان از فاصله انداختن بین زمان کوددهی به گیاه استفاده کرد. به این معنی که برای مثال یک نوع کود را در اول این هفته، و کود بعدی را هفته آینده به گیاه داد.

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.